Чајот со кој и долгогодишни пушачи ги оставаат цигарите

Билката валеријана ја има во сите билни аптеки, а малкумина знаат колку помага и колку е здрава.

Валеријаната има смирувачки дејства, се користи за смирување на нервите, против стрес и анксиозност и депресија, несоница, мигрена, грчеви и висок притисок или астма.

Таа дава одличен резултат и при одвикнување од пушењето иако малкумина го знаат тоа.

Мала лажица корен од валеријана се полева со два децилитри зовриена воа и по пет минути се цеди.

Се пијат 2-3 шолји на ден како препорачана доза, а навечер задолжително една чаша пред спиење.

Ќе ви помогне да престанете да пушите.

ВАЖНО: Бидејќи има силно седативно дејство не смее да се користи со други слични билки или лекови за смирување. По три недели користење се прави пауза.

Многумина не можат да го започнат денот без утринско кафе и цигари, не размислувајќи колку е опасно за нивното здравје.

Бројни студии покажуваат дека црно кафе има многу придобивки за телото, но дека не треба да се консумира на празен стомак, бидејќи во овој случај може да биде многу штетно за здравјето.

Кога кафето се консумира на празен стомак го зголемува производството на желудечна киселина, и ако вашиот дигестивен тракт е чувствителен, тоа може да влијае на работата на желудникот и да го забрза отчукувањата на срцето.

Кафето на празен стомак може да ја зголеми анксиозноста, нервозата, да ја забрза срцевата работа, да предизвика иритација и пореметување на вниманието. Во утринските часови, тоа влијае на нашиот внатрешен часовник кој е одговорен за контрола на хормонот на кортизол, кој се лачи во стресни ситуации.