(ФОТО+ВИДЕО) Во Подгорица врие од Албански знамиња

Еди Рама во новогодишната порака рече дека отворањето на границата со Косово е само почеток и дека се планира истата постапка и со Црна Гора, Македонија и Грција.

Подгорица денеска осамна преплавена со албански знамиња, во пресрет на доаѓањето на албанскиот претседател Илир Мета.

Мета, по покана од црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, утре пристигнува во официјална посета на Црна Гора.

Podgorica, danas!

Публикувахте от Историја Црне Горе в Неделя, 20 януари 2019 г.

Мета ќе се состане со претставници на албанските партии во Црна Гора. Ова му е втора посета на Црна Гора во последните шест месеци.

„Кога ќе се погледне Подгорица преплавена со албански знамиња, се стекнува впечаток дека планот на албанскиот премиер Еди Рама за укинување на границата со Црна Гора е постигнат“, вели црногорскиот портал ИН4С.

МКД.МК